Ako pripraviť záhradu na zimu efektívne a účinne?

GcY7.jpg
Blog Domácnosť

Záhrada nám prináša množstvo radosti – to platí ako pre jar, tak aj leto a jeseň. Jedno z týchto období je ale v niečom mimoriadne dôležité. Aby záhrada dokázala prečkať dlhú zimu, je potrebné na jeseň vziať do ruky vidly, hrable, prípadne ďalšie náčinie, a poriadne sa o ňu postarať. Ako? Na to sa pozrieme v dnešnom článku.

Kto sa chce vyhnúť plesnivému trávniku, musí ho pokosiť

 
Ak sa nechcete na jar smutne pozerať na svoj trávnik, mali by ste mu umožniť dýchať aj pod várkou čerstvého snehu. Docieliť to je jednoduché, stačí ho totiž pokosiť. Trávu by ste mali kosiť tak, aby zostala o trošku vyššia než keď ju kosíte na jar alebo v lete. Odborníci ďalej odporúčajú trávnik postriekať sprejom proti plesniam. Ďalšou skvelou preventívnou metódou je pokropiť ho kompostom, ale iba veľmi jemne a ideálne cez sitko.
 
Ak máte na záhrade živý plot, nezabudnite ho pristrihnúť. Dobré je ho aj dostatočne zaliať a aby boli jeho korene v dostatočnom teple a bez nežiaducej buriny, prikryte ich kôrou. Pôda tak omnoho jednoduchšie odolá mrazom. Túto aktivitu sa, podľa reálnych teplôt, oplatí robiť koncom októbra alebo v priebehu novembra.

tchibo-collage.jpg Štýlové doplnky patria aj do záhrady! Kúpite v Tchibo.
 

Aj keď ho vidno, často naň zabudneme. Lístie

Lístie, hoci patrí k najviditeľnejším znakom jesene, mnohí zabudnú naposledy pohrabať a na jar sa čudujú, prečo majú záhradu plnú plesní. Ak doma máte fúkač lístia, pokojne ho použite – prácu budete mať hotovú rýchlejšie. Ak máte len staré dobré manuálne hrable, postačia vám aj tie :)

b5daa8c2-de62-4f5f-9bce-9a92fd1984a7_dam-urltzktw7.jpg Zdroj: Zahradkar

Ak si doma pestujete plodiny, zazimujte aj tie. V zemi môžete na zimu nechať napr. mrkvu, kel alebo červenú repu. Nezabudnite ich však prikryť vrstvou lístia, aby boli aspoň v akom-takom teple. Ak doma máte napr. staré kvety, zvyšky zeleniny alebo zemiakové šupky, nezabudnite ich vhodiť do kompostu, ak si ho na záhrade udržiavate.
 
O rastlinky, ktoré neznesú nižšie teploty, sa postaráte najlepšie tak, že ich dočasne presadíte do kvetináčov a presuniete na teplejšie miesto. Bylinky obstrihajte a dajte vysušiť pri radiátore alebo v sušičke. Taká šalvia alebo mäta vám vydrží aj vonku, stačí ich zasypať lístím, aby teplotám naozaj odolali.

Jeseň je skvelé obdobie na nové začiatky

Napriek tomu, že niektoré záhony sa na jeseň rušia, iným to umožní, naopak, začať rásť. Na jeseň je vhodné vysádzať rôzne ovocné stromy (jablone, hrušky) alebo cibuľoviny (tulipány alebo narcisy). Ak teda chcete svoju záhradu obohatiť, urobte tak teraz.

bulb-autumn-planting-tips.jpg Zdroj: Fantasticgardeners.com


Napokon stačí poriadne zaliať všetko, čo vám v záhrade zostalo, aby všetko malo dostatok hydratácie. Na záver vypnite vodu, aby vám v hadici nezmrzla a neroztrhala sa.

panta-collage.jpg

A už zostáva len načerpať inšpiráciu z knižiek z Panta Rhei o záhrade a tešiť sa na nadchádzajúcu jar. :)

 

Autor: Paulína Ondrušová

Zdieľajte článok:

Facebook Kopírovať link

Môže vás zaujímať

Titulnafotka_7_6_2023_v1.jpg
Blog Domácnosť Jedlo Rodina

Zelená špargľa je hit sezóny. Vyberte si chutný recept, ktorý bude pre vás gurmánskym zážitkom

PREČÍTAŤ ČLÁNOK
Bory Mall balenie na dovolenku4.png
Blog Domácnosť Rodina Zábava

Čo si vziať na dovolenku? Tento praktický zoznam vám pomôže pri balení celej rodiny

PREČÍTAŤ ČLÁNOK
maslova tekvica recept1.png
Blog Domácnosť Jedlo Rodina Zdravie

Objavte čaro maslovej tekvice: Sladké receptové inšpirácie

PREČÍTAŤ ČLÁNOK
Kvety na balkon_Bory Mall.jpg
Blog Domácnosť Rodina Zdravie

Ako vybrať rastliny na balkón? Kvety a bylinky na slnko aj do tieňa

PREČÍTAŤ ČLÁNOK
Bory Mall montessori.png
Blog Domácnosť Rodina Zdravie

Montessori výchova je vhodná pre každé dieťa, ale nie pre každého rodiča. Čo to vlastne je a ako začať?

PREČÍTAŤ ČLÁNOK