1. Čistenie Prezrite si pozorne každý list a kvet, skontrolujte ich povrchy a štruktúru. Zbavte rastlinky vrstvy prachu a usadených nečistôt. Tie okrem toho, že nie sú estetické, zabraňujú dýchaniu a fotosyntéze. Na odstránenie prachu použite čistú handričku a vlažnú vodu, alebo rastlinku osprchujte a nechajte voľne vyschnúť. Poškodené, vyschnuté, choré časti rastlín odstrihnite.

2. Jarný strih

Rastlinám z jari prospieva aj významnejšie zrezávanie, ktorým tvarujeme nielen jej rast, ale aj zmladzujeme. Zrezávaním docielite lepšiu tvorbu listov a vetvičiek. Vďaka rezu dosiahnu pevný tvar a zdravý rast. Pri reze však nezabúdajte používať len ostré a čisté nožnice.


3. Rozmnožovanie Ak chceme rastlinku rozmnožiť, jar je ideálnym obdobím. Rozmnožujeme delením, odrezkami, či potápaním. Ide o rýchly spôsob, ako získať nové rastlinky. Veľa z nich rozmnožíte aj poplazmi a odnožami, ktoré dáte najskôr zakoreniť do vody alebo ich hneď zasadíte do substrátu.

4. Presádzanie

Ideálnym reštartom do novej sezóny je pre väčšinu izbových rastlín presádzanie do čerstvého substrátu. Rastline zvýšite prísun nových živín, zabezpečíte lepšiu stabilitu v črepníku, prispôsobíte jej aktuálnu veľkosť. Tu platí, že presádzame rastliny, ktoré už rozbehli svoje vegetačné obdobie.


5. Výživa S jarnou vegetačnou periódou sa zvyšujú nároky na živiny, ktoré zabezpečujú zdravý vývin a rast. Izbové rastliny je vhodné prehnojiť minerálnymi hnojivami. Frekvencia a dávkovanie závisí od druhu rastliny. Rýchlejšie rastúce rastliny, teda tie, ktoré vytvárajú veľa nových listov odporúčame hnojiť raz za týždeň, alebo raz za dva týždne. Pomalšie rastúce rastliny stačí prihnojiť každý tretí
až štvrtý týždeň.Pripravili: Bory Mall
Zdroj: 123rf