Udržateľná móda je v kurze

Pretože módny priemysel je po tom olejárskom druhý najväčší znečisťovateľ životného prostredia, značky sa vo veľkom začínajú obracať k tzv. udržateľnej móde. Znamená to, že počas celého procesu výroby, od výberu látky, cez spôsob šitia, až po farbenie sa berie ohľad na prírodu. Používa sa napríklad organická bavlna, ktorá sa pestuje bez použitia škodlivých pesticídov a potrebuje aj menej vody.


Ako sa dá v obchode spoznať udržateľné oblečenie?

Niektoré značky svoje oblečenie označia jednoduchým slovkom organic, ostatné zase využívajú medzinárodné certifikáty ako je OEKO-TEX alebo GOTS. V každom prípade, značky zapojené do tejto globálnej iniciatívy vyzývajú k recyklácii už nechcených kúskov a tiež k tomu, aby sme oblečenia kupovali menej. Tiež všade, kde to je v rámci oblečenia možné, využívajú recyklované alebo minimálne recyklovateľné materiály.


Ktoré značky vytvárajú udržateľnú módu?

Azda najznámejšou je švédska značka H&M, ktorá svoje oblečenie označuje aj ako H&M Conscious. Ďalším veľkým hráčom je americký výrobca oblečenia Levi's. Pri výrobe produktov používa špeciálne technológie, ktoré spotrebujú omnoho menej vody než je bežné.

BM blog 0703 1.jpg


Životné prostredie sa rozhodla šetriť aj obľúbená značka C&A. Aktívne sa venuje vývoju technologických postupov na výrobu udržateľných materiálov - polyesteru, viskózy a ekologickej bavlny. Spoločne s National Geographic spracovala dokument „For the Love of Fashion", ktorý vysvetľuje globálne dopady spracovania bavlny a dôležitosť výroby udržateľných materiálov.

Priamo organizácii, ktorá chráni svetové oceány s názvom Ocean Family Foundation, putuje 1 % z vášho nákupu aj u jachtárskej značky North Sails. Firma sa s organizáciou spojila na počesť 60. výročia jej založenia a mottom tejto iniciatívy je „postarať sa o more tak, ako ono o nás". Je pekné si niečo kúpiť a mať dvojnásobne dobrý pocit, čo poviete?

Aj v Bory Mall sme sa rozhodli prispieť a začali sme vymieňať staré igelitky za dizajnové eko-tašky. Vyzbierali sme neuveriteľných 40 000 igelitiek a vymenili ich za trendy fashion plátenky. EKO taška predsa nemusí byť nudná ani obyčajná, práve naopak trendy môžete byť aj pri bežných nákupoch.

BM blog 0703 2.jpg

Green: Kabát a šaty Mango, Sluchátka Reserved, Kabelka Silvian Heach

Blue: Kabát, kabelka a náušnice Mango, Šaty Elis, Klapka na uši H&M

Pink: Kabát, náušnice, sveter a kabelka Mango, Sukňa Errore

Máte veľa starých nákupných tašiek? Vyrobte z nich darček

Igelitové tašky si nastrihajte na hrubšie pásy, ich konce v pravidelných medzerách

vytvarujte a natiahnite prstami tak, aby ste vytvorili tvar lupeňa. Následne pásiky zrolujte a spojte v strede, čím vznikne tvar kvetu. Jednoduchým postupom získate unikátny darček, ktorý poteší každého milovníka tvorivej práce.