1. Páv v Kyselici Prvý recept pochádza zo 16.storočia a znie naozaj honosne. Páva ošklbeme až po chvost. Korunku a chvost mu necháme neporušenú. Umyjeme ho a opatrne osolíme a okoreníme. Páva položíme na rošt tak, akoby kľačal a hlavu mal vzpriamenú. Korunku a chvost mu omotáme plátenou látkou a na látku potrieme riedke cesto. Keď je páv upečený, odbalíme mu korunku aj chvost a chvost rozprestrieme ešte za horúca, a by bol rozprestretý ako koleso. Upečeného páva položíme na misu a okolo neho vylejeme čiernu huspeninu a páva dozdobíme. Figovým lekvárom potrieme upečeného páva a oblepíme ho drobnými kúskami z oblátok. Na huspeninu poukladáme kvety vyrobené z oblátok. Aby bol páv zlatistý, krídla, nohy a hrdlo mu pozlátime vaječným cestom. Takto pripraveného páva podávame na stôl a konzumujeme chlebovým posúchom a s červeným vínom.
2. Hrach ala stredovek

Hrach ako ho poznáme existuje odpradávna. Vyskúšajte tento stredoveký rytiersky postup. Hrach namočíme do horúcej vody a necháme postáť. Následne ho zlejeme, precedíme a necháme vyschnúť. Hrach upražíme, necháme vychladnúť a roztlčieme. Takto spracovaný hrach vložíme do mažiaru a zahrievame miešame, postupne pomaly pridávame do hrachu masť s miešame. Pridáme 3 lyžice studenej vody a opäť horúcu vodu a opäť miešame. Nakoniec hrach preložíme do misy a podávame.3. Šišky z bieleho chleba
Sladkosti nechýbali ani v dávnych časoch. Jeden z typických sladkých jedál boli aj šišky, ktoré vyrábali z chleba, nasledovne. Nastrúhame biely chlieb a preosejeme ho. Pridáme vajcia, hrozienka, trošku cukru, škoricu a šafran. Všetko dobre premiešame. Cesto rozložíme na drevo a odkrajujeme z neho nožom kúsky cesta, ktoré vhadzujeme do nádoby s rozpáleným maslom. Osmažené šišky poukladáme na misu, posypeme cukrom a zjeme. Dobrú chuť :)
Pripravili: Bory Mall


Zdroj: 123rf, idnes.cz