EN / SK
header
header

NAY GRAN FONDO BRATISLAVA CYCLE MARATHON

calendar

07. 08. 2022

Come with the children to shopping center Bory Mall on August 7 and spend a day full of sports activities with us. We have prepared an entertainment and sports program where children demonstrate their skills on a bicycle. There will be a lot of joy. But an adult will also show their skills.

Also don't forget the cycling marathon, which starts right here at Bory Mall. Support cyclists at their start in the competition peloton. A 130 km long track awaits cyclists, which will lead through flatter roads on the western side of the Little Carpathians, but also through the hilly terrain of the most beautiful cities in the Bratislava region with three mountain premiums. The Mediofondo half marathon, 89 km long and 415 m high, is ready for the less able.

We are looking forward to you!


Nezabudnite taktiež na cyklomaratón, ktorý štartuje práve u nás v Bory Mall. Podporte cyklistov pri ich štarte v súťažnom pelotóne. Zažijete atmosféru ako na veľkých medzinárodných pretekoch. Cyklistov čaká 130 km dlhá trať, ktorá povedie rovinatejšími cestami na západnej strane Malých Karpát, ale aj kopcovitým terénom najkrajších miest Bratislavského kraja s troma horskými prémiami. Športovci sa zapotia, bude to totiž poriadna makačka. Vaša podpora sa preto zíde! Pre tých menej zdatných je pripravený polmaratón Mediofondo v dĺžke 89 km a s prevýšením 415 m. Nezabudnite ich privítať aj v cieli, ktorý končí takisto u nás v Bory Mall.

Tešíme sa na vás a športovcom držíme palce!